Utókezelés piercing szúrás után

Pontos utókezelési tanácsok piercing behelyezése után

A piercinges feladata nem más, mint egy megfelelően kiválasztott, steril ékszert behelyezni, egy lefertőtlenített bőrfelületbe. Minden más a Vendég feladata! Különböző piercingek különböző ideig gyógyulnak. A puhább szövetek gyorsabban, a porcos szövetek lassabban gyógyulnak. Minél nagyobb felületbe ill. minél keményebb szövetbe kerül beszúrásra a piercing, annál hosszabb idő szükséges az adott szövet regenerálódásához. Ha gyenge az immunrendszered, a piercing a vártnál lassabban fog gyógyulni. A piercing gyógyulása nem idő, hanem állapotfüggő! Akkor számít teljesen gyógyultnak, ha a gyógyulási idő letelte után már nem fáj, nem érzékeny, nem piros, nem duzzadt, nem váladékozik.

Amikre nagyon fontos odafigyelni:

  • A frissen elkészített testékszerbehelyezést követően óvni kell a friss piercinget külső fizikai hatásoktól (pl. hirtelen rántás). 

  • Soha ne mozgasd a kelleténél többet a gyógyuló piercinget, mivel ezzel felszakíthatod a sebet, ezáltal pedig teret adsz a kórokozóknak a sebbe való bejutásra, ami fertőzéshez, gyulladáshoz fog vezetni. Nem fog ránőni a bőröd a piercingre, ha az megfelelően van szúrva és megfelelő a behelyezett ékszer hosszúsága is. Éppen elegendő neki annyi mozgás, amikor megtisztítod a sebet.

  • Mindig tiszta kézzel nyúlj az ékszerhez, mert saját magadnak fogod a gyulladást előidézni. 

  • Amíg a teljes gyógyulás nem következett be, az ékszert ne távolítsd el, így az ékszer cserével is addig várnod kell! Idő előtti csere esetén szintén felszakíthatod a sebet, gyulladást idézhetsz elő, ráadásul ha otthon szeretnéd magadnak kicserélni, az nem steril környezet.

  • Sminkeléskor nagyon figyelj, hogy sem alapozó, se púder ne kerüljön a nyílásba

  • Fürdéskor a piercinget ha lehetséges, ne érje víz! Ha kicsi éri, nem probléma, de utána óvatosan töröld szárazra (törülköző szöszökre vigyázz, mert attól is begyulladhat). Ne áztasd, valamint tusfürdő, szappan, sampon NE kerüljön a nyílásba! 

  • Friss piercinggel ne menj uszodába, szaunába, természetes élővízbe. 

  • Ne érje erős napsugárzás (napozás, szolárium)

  • Sportoláskor felléphet hirtelen vérzés is az első napokban a magasabb vérnyomás miatt.

  • Az utókezelésre a legjobb és az egyetlen dolog, amivel kezelned kéne a piercinged, az a steril, sebtisztításra alkalmas utókezelő oldat. A piercing egy seb, a sebek kezelésére a kórházakban is hosszú évek óta alkalmazzák a steril fiziológiás sóoldatot. Tökéletesen elég bármilyen problémás piercingre. Ha utókezelőből fogytán van, Octeniseptet javaslunk.

  • Nagyon fontos, hogy applikátorral vidd fel a javasolt készítmények egyikét, ne fújd rá a piercingre. Ha ráfújod, akkor ki fogja szárítani a sebet, elkezd hámlani és be fog gyulladni. A szöszölő fültisztító pálcika is tud problémát okozni, ezért azt is kerüljük. 

  • A piercing szúrás után napi legalább 3-4x tisztítsd a piercinget, ezt ritkíthatod, ha már gyógyulni kezd, de mindig tisztán kell tartani a piercinget, gyógyulás után is. Le fog rakódni a szárra mindenféle kosz, szövetváladék, ezt el kell távolítani, gyógyult piercing esetében is.

  • A piercingek hónapok alatt gyógyulnak meg (lehet akár 1 év is), tehát nagyon fontos, hogy türelmes légy és következetes. A teljes gyógyulási folyamat során normális a dagadás, érzékenység és a váladékozás. A legrosszabb, amit tehetsz, hogy bepánikolsz és össze-vissza kensz mindent a piercingre. Kezeld türelmesen a piercinged és jobb lesz, még ha nem is úgy tűnik, hogy javulna.


Dr. Kovács Dávid fül-orr-gége szakorvos javaslata probléma esetén:

- Hidrogén-peroxid:

A hidrogén peroxid 3-9-18 % -os oldata a sebfertőtlenítésére és tisztántartására cél. Közvetlenül ne fújjuk a piercingre, inkább applikátor segítségével vigyük fel a frissen szúrt lyukra, illetve ezzel a makacs lerakódást is könnyen el tudjuk távolítani a piercingről. Szúráskor vérzéscsillapításra is használjuk.

- Betadine:

A betadin kenőcs nyugodtan alkalmazható enyhébb probléma esetén. Kórokozók széles köre ellen hatékony, fertőzések helyi kezelésére és megelőzésére alkalmas. Kis vágott sebek, horzsolások, kis kiterjedésű égési sérülések esetén alkalmazható. Jód érzékenyek esetében nem alkalmazható jód tartalma miatt, ami narancssárgára színezi a bőrt.

- Octenisept:

Az octenisept részben a betadin kiváltására készült. Jóval korszerűbb készítmény. A betadin betegtájékoztatójában szerepel, hogy hosszú távú használata nem javasolt, bőr irritációt, kiütést stb. okozhat. A készítmény nyálkahártya-, bőr- illetve sebfertőtlenítő egyben, vírus-, gomba-, és baktériumölő hatású. Átlátszó, színtelen, spray formában kapható. Túlzott használat esetén alkoholtartalma miatt kiszáríthatja, irritálhatja a sebet, emiatt napi kettőnél többször ne használd és ne fújd rá közvetlenül a sebre!

- Pimafucort:

Gennyes váladékozás vagy kötőszöveti gyulladás esetén, ez a vényköteles készítmény a legjobb választás. Szteroid tartalma gyulladásgátló. Neomicin tartalma pedig széles spektrumú antibiotikum, továbbá gombaellenes készítmény. 

- Corsodyl:

Szájba vagy szájon belülre szúrt piercingek esetén használandó, baktériumölő hatású, folyékony készítmény. Egy kortyot kell a szájban zubogtatni, majd kiköpni. Lenyelni tilos! Szájsebészeti beavatkozások után szokták még  alkalmazni.

- Steril, tengeri sós oldat:

Pl. SeptiClean sóoldat, ez egy 0.9%-os steril nátrium-klorid-oldat, 20x5 ml kiszerelésben. Applikátorra csepegtetve alkalmazd. Ha nem tudsz beszerezni, akkor készíthetsz magadnak is, ám az nem lesz steril. Tényleg csak akkor csináld, ha nincs más lehetőséged, mert ez nem lesz soha steril!

Hozzávalók:
– Jódozatlan (csak jódozatlan jó!) finomszemű tengeri só
– Üveges vagy desztilált víz

1. Forralj fel 250 ml üveges vagy desztilált vizet.
2. Keverj hozzá 1/8(0,75g) – 1/4(1,42g) teáskanál jódozatlan finomszemű tengeri sót. Fontos, hogy figyelj az arányokra, ha túl sok sót teszel a vízbe, akkor károsíthatja a sebet!


Mit NE használjunk?

- Alkohol:

Sajnos még ma is sokan alkoholt használnak sebkezelésre, ez egy rendkívül elavult és káros módszer. Az alkohol hamarabb elpárolog, minthogy fertőtlenítené a sebet, csíp, irritálja a bőrt, roncsolja a szöveteket és szárít.

- Aloe Vera és hasonló gélek:

A gélek a sebbe jutva meggyűlnek, kis pukli keletkezik a piercing körül, aminek rendkívül fájdalmas tud lenni a tisztítása. Ne okozz magadnak feleslegesen problémát, ne kenj rá semmilyen gélt, nem fog segíteni.

- Kamillás borogatás:

Az áztatás miatt felázik a bőr és a kórokozók könnyen a sebágyba és a felázott sebkörnyékbe kerülnek. Ez a folyamat a seb nem kívánt megnagyobbodásához és fertőzésekhez vezethet, ami lassítja a gyógyulást és további szövődményeket is okozhat. Soha ne áztass semmilyen sebet! Kamillás (forralt) vízzel való tisztítás viszont megengedett.

- Teafaolaj:

Széleskörű felhasználásra jó lehet a teafaolaj, de egy gyógyuló piercingre biztos, hogy nem. Az olaj a sebbe jutva meggyűlik, kis pukli keletkezik a piercing körül, aminek rendkívül fájdalmas tud lenni a tisztítása. A teafaolaj rendkívül szárítja és irritálja a sebet.


Ha probléma adódik piercing esetén

Az utókezelő oldatot javaslom első körben a szúrás után. Pirossàg, érzékenység a frissen szúrt fülön teljesen normális. A teljes gyógyulási idő 2-6 hónap, de ez egyénenként eltérő lehet, valakinek akár 1 év. Bármelyik okból is adódik a gyulladás, a megoldás mindig az, hogy kezelni kell a lyukat úgy, hogy a piercing benne van a fülben, mert ennek hiányában a gyulladás elmúltával a füllyuk összenő. Sokan megijednek a problémától és az első gondolattól vezérelve gyorsan kiveszik az ékszert, majd napok (vagy akár percek) múlva tapasztalják, hogy már nem átjárható a füllyuk.

Ha a váladék nem gennyes, nem gyulladásos eredetű, octeniseptet használjunk. Ha mégis, az első feladatunk, hogy kezeljük a gyulladást. Erre alkalmas, ismert, nem vényköteles készítmények a teljesség igénye nélkül a következők: Bactroban kenőcs orrpiercing esetén, Betadine kenőcs fül esetén.

A füllyuk környékét kenjünk minden nap a készítménnyel elől is és hátul is mindaddig, amíg a gyulladás le nem húzódik, eközben a lehetőségekhez mérten tisztán is kell tartani a füllyuk környékét. Mossuk le a felgyülemlett váladékot, krém maradékot applikàtor segítségével. Ehhez nyugodtan lehet segítséget is kérni családtagtól. Ahogy húzódik le a gyulladás, múlik az ödéma és a bőrpír is.

Ha kis piros csomó alakulna ki pluszban, esetleg helytelen utókezelés miatt vadhús alakult ki, vagy Staphylococcus, pseudomonas baktérium telepedett meg és okoz súlyosabb elváltozást, ilyen esetekben már nem segítenek a vény nélkül kapható készítmények, forduljunk orvoshoz! Pimafucort kenőcs napi 3-4*, melyet házi orvos tud felírni. 

Legyengült immunrendszernél felléphet erősebb gyulladás, és ha nem segít az antibiotikumos kenőcs, érdemes házi orvossal belsőleg szedhető antibiotikumot kiíratni pluszban.

Ha a seb annyira bedagad, hogy "beszippantja" a bőröd az ékszert, ezt megelőzően ki kell azt venni, mielőtt a rádagadás olyan mértékű lesz, hogy csak sebész fogja tudni az ékszert a gyulladt szövetek közül. Ekkora mértékű gyulladáshoz legalább egy nap szükséges, nem két perc alatt lesz ilyen súlyos, tehát bőven van idő kivenni az ékszert még azelőtt, hogy sebészetre juss.

Kialakulhat irritációs pukli is, ami olyasmi, mint egy pattanás. Okai lehetnek pl. rossz szögben szúrt piercing, nem megfelelő utókezelés, rossz minőségű vagy nem megfelelő piercing. Octeniseptes fültisztító pálcikával nyomogasd, maximum napi 2x. Kialakulhat akkor is, ha karika kerül beszúrásra, hiszen a szúrás egyenes, a karika ékszer pedig íves, ami nyomást, az pedig irritációs puklit eredményez.

Keloidos hegesedés akkor fordul elő, ha hajlamod van erre. Erről már tudnod kell, hiszen egy sima sebnél is kialakulna ebben az esetben egy keloid. Kezeléséről orvos tud tájékoztatást adni.


Szeged, 2025
Minden jog fenntartva! 
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el