Piercing szúrás

Befolyásoló, kizáró tényezők

A szolgáltatást általában időpont egyeztetés előzi meg, ekkor érdemes egy pár dolgot előre egyeztetni, hogy ne a szolgáltatásnyújtás előtt derüljön ki, mégsem végezhető el a szúrás.

Dr. Kovács Dávid fül-orr-gégész ajánlása alapján a következő fontos információkat kell leegyeztetni az ékszerbehelyezés előtt:

- Ismert-e bármilyen ékszer vagy fém allergia? Tekintettel arra, hogy ez esetben a behelyezett ékszer körül nem kívánatos bőrtünetek jelentkezhetnek, mint például viszketés, kipirosodás, hámló, száraz, repedezett, duzzadt bőr. Ezt főként a nikkel, a króm és réz tartalmú ékszerek okozzák, pár nap várakozás után sem enyhülnek a tünetek.

- Korábban volt-e szívbelhártya gyulladás (Endocarditis), rendelkezik-e a páciens szív műbillentyűvel, ismert-e shunt? Ezek a kérdések azért fontosak, mert ha valaki a fent említett állapotok, megbetegedések valamelyikében szenved, ilyen esetben, ha nem tartják be fokozottan a higiéniás követelményeket a beavatkozás és az utókezelés során, egy esetleges fertőzés szívbelhártya gyulladáshoz vezethet. Emiatt fokozott elővigyázatosság szükséges.

- Vérzékeny illetve szed –e vérhígítót/véralvadás gátlót, ha igen, milyen fajtát? Enyhe vérhígító szedése, mint például a vény nélkül kapható aspirin protect, előreláthatólag nem okoz gondot. Syncumar és Warfarin terápia esetén INR kontroll szükséges háziorvosnál, ezt követően háziorvos jóváhagyásával kerülhet sor a beavatkozásra. Direkt X-es faktor gátló gyógyszer szedése esetén (Xarelto, Eliquis, Lixiana) kontraindikált (tilos!) kivitelezni a piercing belövést.

- Áll–e gyógyszeres kezelés alatt akut megbetegedés miatt? Csak teljesen egészséges állapotban vállalok vendéget.

- Terhesség alatt nem szerencsés, mert ha elfertőződik a szúrás helye, lehet, hogy csak olyan antibiotikummal lehet kezelni, ami terhesség ideje alatt kerülendő.

- Cukorbetegség esetén nagyobb az esély a beavatkozást követően kialakuló gyulladásra, azonban normál higiéniás embernél nem kell tőle tartani, tehát nem lesz kizáró tényező. Diabétesz esetén fokozottan kell ügyelni az utókezelésre.

- A keloid képződésre való hajlamot érdemes letisztázni, mivel ebben az esetben fel kell rá hívnom a figyelmet, hogy gyógyulást követően előfordulhat.


Milyen típusú ékszert válasszunk? Mit ajánlok?

Rengeteg különféle anyagokból készült piercinggel találkozhattok, és ezeket még szokták egymással kombinálni, vagyis ötvözni. A megfelelő piercinganyag kiválasztásánál fontos figyelembe venni a seb gyógyultságát. 

Frissen szúrt sebhez csak megfelelően sterilizálható anyagú ékszert szabad használni, vagyis fém alapút

Speciális esetekben műanyag és üveg testékszereket is használnak, de ez az esetek döntő többségében nem ajánlott. 

Természetesen a fém piercingekből is sok különböző anyagút, ötvözetűt találsz. Első piercingnek az implantátum minőségű titánium, mely tiszta titánium vagy a speciális ASTM F-138 szabványú implantátum acél piercing ajánlott. A sima orvosi fém piercingek nem ajánlottak, mivel ötvözve vannak és kioldódhatnak olyan anyagok, amik nem tesznek jót a friss sebnek, illetve allergiát is okozhatnak. Természetesen, ha nem vagy fémérzékeny, a gyógyulás után orvosi acél ékszert is használhatsz.

  • Titánium:

A titánium piercingek készítéséhez sokkal magasabb hőmérséklet kell, nehezebben formálhatóak, ezért drágábbak, mint az orvosi acél társaik. Előnyük, hogy hosszú évek óta alkalmazzák az orvosok is törések összecsavarozásánál, vagy csontpótláshoz, ezért nagyon komoly tesztek sorát állta már ki a titánium, mint testbe helyezhető anyag. Biztos lehetsz benne, hogy tökéletesen gyógyul be a sebed, ha implantátum minőségű titánium testékszert választasz. Súlyuk körülbelül fele az orvosi acél társaiknak, fém allergiásoknak kifejezetten ajánlott.

  • Acél:

Legtöbbször orvosi acél piercingekkel találkozhatsz, ezek jóval olcsóbbak, mint az egyéb fémből készült piercingek. Titánium társaiknál jóval nehezebbek, ami nagyobb méretű piercingnél gondot okozhat. Az orvosi acél ötvözet – attól függően, hogy mivel ötvözik az acélt – kifejezetten allergén lehet. Fém allergiásoknak csak az implantátum minőségű acél testékszer ajánlott, ezt Magyarországon nagyon nehéz beszerezni, főként egyedileg készített piercingeknél találkozhatsz ezzel az anyaggal.

  • Nióbium:

A nióbium egy tiszta fém, nagyon hasonló a titániumhoz. Anodizálható és melegítéssel sötétíthető. A polírozott változatuk biztonságosan használható testékszerként.

  • Arany:

Az arany, mint ékszer alapanyag, talán a legismertebb. Alkalmazható testékszerként is, de azt vedd figyelembe, hogy az aranyból nincs implantátum minőségű. Rengeteg különböző fémmel szokták ötvözni, minél olcsóbb egy arany ékszer annál valószínűbb, hogy gyenge minőségű. Az 24K (karát) jelöli a tiszta aranyat, ez teljesen anti-allergén, de túl puha ahhoz, hogy testékszert készítsenek belőle. A 18K azt jelenti, hogy 18 részben arany és 6 részben egyéb fémet használtak fel az ötvözéshez. A 14K ékszer, már csak 58%-ban tartalmaz aranyat. Amennyiben arany piercinget szeretnél, a tisztaságnál sokkal fontosabb, hogy mivel ötvözték az ékszert, a nikkellel ötvözött ékszer allergiás reakciót okozhat. Nem ajánlott közvetlen a szúrás után behelyezni, bár léteznek "tiszta" arany ékszerek, amik biztonságosak lehetnek.

  • Platina:

A platina 60%-al nehezebb az aranynál. Kifejezetten drága, 10 tonna ércből lehet egy uncia platinát kinyerni. Palládiummal ötvözve jó választás lehet testékszernek. Nagyon nehezen megmunkálható fém és nehezen beszerezhető, ha sikerül is olyat találnod, aki platina ékszerekkel foglalkozik, nagyon drága lesz a piercing.


Frissen szúrt piercingeknél kerülendő anyagok:

– Akril – nehezen sterilizálható és törékeny anyag.

– Üveg – Az üveg sterilizálható, de könnyen törik és kárt tehet a friss sebben, csak nagyobb méretű üveg testékszereket használj!

– Természetes és organikus anyagok – A szaru, csont vagy a fa mostanában nagyon népszerűségnek örvendenek, de nem sterilizálhatók. Nem mindig elég sima a felületük, könnyebben megtapad rajtuk mindenféle káros organizmus. Ne használj ilyen anyagot, amíg nem gyógyult teljesen a piercinged.

– Ezüst – Az ezüst egy ötvözött fém, kifejezetten allergén lehet és korrodálódhat. Soha ne használd friss sebbe és gyógyulás után is óvatosan.

– Arany bevonatú ékszerek – Kifejezetten azért használják ez a technikát, hogy megfizethető áron juthass arany kinézetű ékszerekhez. A veszély abban rejlik, hogy nem tudhatod milyen anyagot vontak be arannyal. A bevonat kopásával bármi kioldódhat az ékszerből, csak gyógyult seb esetén alkalmazható.

– Mindenféle divatékszer, bizsu – Leggyakrabban a kínai boltokba és különböző kínai oldalakon találkozhatsz ezekkel. Gyakorlatilag mindent, amit találnak felhasználnak a készítésük során. Valóban olcsó, de kifejezetten veszélyes még a seb gyógyulása után. Ne kockáztasd az egészséged pár száz forint miatt!

Az orvosi szilikon (vagy a PTFE) flexibilis, és széles körben elfogadott testékszer anyag. Ajánlott gyakran cserélni, használat közben elszíneződhet. Találkozhatsz még Bioplast piercingekkel is, ezek a legrugalmasabb ékszerek, terhesség alatt is használható köldök piercingek gyakori anyaga. Labret piercingek hátulját és a nyelv piercingek golyóját is gyakran készítik műanyagból, mert kevésbé káros a fogakra. Szúrás után nem ajánlott a műanyag piercingek használata, csak a gyógyulás után használd!

Dr. Kovács Dávid fül-orr-gége szakorvos véleménye alapján tilos az ón és a nikkel tartalmú ékszer. Személy szerint a műanyagot sem preferálja, tekintettel arra, hogy azon könnyebben alakulhat ki biofilm (baktérium telep), mert a felülete nem eredendően antiszeptikus lásd: ezüst, arany. A titánium a legmegfelelőbb választás, de az orvosi fém is hasonlóan megfelelő lehet.


Diagnosztizálás

Ha bármilyen normálistól eltérő bőrelváltozást tapasztalok, orvoshoz irányítom a vendéget. Diagnosztizáláskor szemrevételezéssel és tapintással is meggyőződök, nincs –e kizáró vagy befolyásoló tényező. Májfolt, tűzfolt, pigment hiányos bőrfelület esetén a szolgáltatás elvégezhető. A leggyakrabban anyajegyekkel találkozhatunk, mely a bőr jóindulatú daganata és megsértésével rosszindulatúvá válhat. Doktor úr ajánlása alapján ügyelek rá, hogy 2 mm-es biztonsági zónával dolgozzak, azaz jelöléskor ezt veszem figyelembe. Hegesedés esetén, ha például kiszakadt a fülbevaló és összevarrták a helyét, az újabb piercing behelyezése ellenjavalt. A tapintással érezhető nagyobb elváltozások esetén (pl. atheroma) mindenképpen szakemberhez irányítom a vendéget, apró gombostű nagyság méret alatti elváltozás esetén a 2 mm-es biztonsági zónát tartom, mivel ezek szúrás, lövés esetén könnyen gyulladhatnak.


Szeged, 2025
Minden jog fenntartva! 
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el